MP5

خانواده ی Mp5

تاریخچه:
کارخانه اسلحه سازی هکلر و کخ ((
Heckler & Koch)) در سال ۱۹۴۸ توسط(ادموند هکلر)و(آلکس زایدل)و (تئودورکوخ) در اوبن دورف آلمان تاسیس شد وبااینکه کار خود را با ساخت ابزار دقیق آغاز کرد ولی اکنون به عنوان یکی از برترین کارخانه های اسلحه سازی شناخته میشود.

توضیحات:

مسلسل سبک دستی
Sub-Machine-Gun) SMG) کلاسی از تفنگ ها میباشد که با توجه به حجم آتش(به علت استفاده از کا لیبرهای کوچک سلاح های کمری) و حمل آسان در انواع ماموریت های تهاجمی و تدافعی مورد استفاده قرار می گیرد. در این کلاس با اینکه انواع سلاح ها با مارکه های مختلف در بازار موجود است ولی دو اسلحه MP5 ساخت U&K و Uzi ساخت صنایع  نظامی رژیم اشغالگر قدس بیشترین کاربر را در میان نیروهای مختلف دارد که در این میان MP5 به علت دقت شلیک و همچنین انعطاف پذیری در ماموریت های مختلف برتری مختصری نسبت به یــــــوزی دارد. MP5 مجهز به  همان سیستم گلنگدن تاخیری با قفل چرخشی است که در مسلسل تهاجمی G3 ساخت همین کارخانه به چشم می خورد.
در حقیقت
MP5 مقیاس کوچک شده G3
می باشد.طراحی و ساخت این اسلحه به سال
۱۹۶۴ بر می گردد وبا توجه به اینکه تولید انواع جدیدتر
MP5
اکنون نیز ادامه دارد بیش از ۱۲۰ نوع از این اسلحه در حال خدمت در نیروهای مختلف در چهار گوشه جهان می باشد.

قابلیت های فنی MP5:
MP5 یک سلاح سبک, دستی و همچنین شانه ای می باشد که با هوا خنک می شود و از یک خشاب استاندارد ۱۵ یا ۳۰ تیره تغذیه می کند. محفظه خرج (خزانه) آن برای استفاده تمام فشنگ های استاندارد سلاح کمری مانند:
 9در40
SW, 10mm Auto.
۱۹
ساخته شده است. این سلاح در تمام حالت های تک تیر, شلیک دو یا سه تیره ومسلسل از حالت گلنگدن بسته شلیک می کند که همین عامل دقت شلیک گلوله را در تمام حالات بالا برده و 
MP5  را تبدیل به یک اسلحه قابل کنترل میسازد.ناگفته نماند سرعت عمل تیر اندازی این اسلحه ۸۰۰ تیر در دقیفه میباشد.طراحی مدولی MP5 این قابلیت را به کاربران آن میدهد که با تعویض کردن اختیاری  شش قسمت این اسلحه و اضافه کردن لوازم جانبی بعد از مونتاژ کردن از آن,در ماموریت های تخصصی مختلف استفاده کند.این فاکتور یکی از برتری های MP5
نسبت به رقبای خود است.تعمیر و نگهداری وکاربری آسان و ارزان ازدیگر مشخصه های این سلاح میبا شد
تنه
MP5
بعداز فسفاته شدن بالعاب سیاه رنگی پوشیده شده است که حتی از خوردگی های
ناشی از عملیات در آبهای شور نیز جلو گیری میکند.

مسلسل دستی  Mp-5

مسلسل دستی Mp-5

مسلسل دستی Mp-5 ساخت کارخانه هکلر اند کخ، یکی از معروفترین و بهترین مسلسلهای دستی گروه خود می باشد. طراحی و ساخت این سلاح به سالهای بعد از جنگ جهان دوم بر میگردد. این سلاح در واقع نوع بهینه شده سلاح Circa میباشد و در ابتدا با نامهای MP-54 و HK-54 معرفی گردید. در سال 1966 پلیس مرزی و ارتش آمان این سلاح را تغییر داده و از آن پس با نام MP-5 معرفی کردند. این مدل در نوع قنداق ثابت و قنداق کشویی ارائه شد. یک سال بعد کمپانی هکلر اند کخ در شکل کلی این سلاح تغییر ایجاد کرد. از جمله در سیستم نشانه روی  روزنه درد و شکاف دید دچار تغییرات گردید.  همچنین شعله پوش سلاح، خشاب آن دستگیره قبضه و برگه ناظم آن بهینه سازی شدند.  خشاب این سلاح در نمونه های اولیه از نوع مستقیم بود که پس از ایجاد تغییر در خشاب از مدلهای منحنی استفاده به عمل آمد. قبضه سلاح نیز از جنس ورق پرس کاری شده ساخته میشد که جای خود را به نوع پلاستیکی داد. این مسلسل در بسیاری از کشورهای جهان توسط نیروهای پلیس و ارتش مورد استفاده قرار گرفت که از جمله میتوان به ارتش و پلیس آلمان و اسپانیا ، پلیس انگلیس، FBI آمریکا، ارتش و پلیس ایران و... اشاره کرد. این سلاح در بسیاری از کشورهای جهان از جمله یونان، ترکیه، ایران، پاکستان و پرتغال تولید میشود و کارخانه هکلر اند کخ نیز کماکان به تولید ادامه میدهد.  تنها رقیب این سلاح را میتوان سلاح یوزی ساخت اسرائیل دانست که البته دیگر تولید نمیشود.  رمز موفقیت این سلاح همانند سایر سلاحها  و محصولات ساخت آلمان، در کیفیت بالا، دقت تیر اندازی عالی (خصوصا در حالت تک تیر که این امر خود حاصل به کار گیری سیستم گلنگدن بسته میباشد) و ضریب اطمینان بالا میباشد.

انعطاف و سادگی عملکرد آن را نیز میتوان از مزایای آن بر شمرد.

مسلسل دستی MP-5 را میتوان در واقع مدل کوچک شده G-3  دانست. چرا که سیستم گلنگدن بسته از نوع غلطکی- تاخیری، بدنه از جنس فولاد پرس کاری شده، دستگاه نشانه روی و بسیاری از موارد دیگر را از برادر بزرگتر خود به ارث برده است.  دستگیره قبضه آن به طور جداگانه ساخته و در روی بدنه سلاح قرار میگیرد.  برگه ناظم آتش آن همانند سلاح G-3 در قسمت چپ آن قرار گرفته و بسته به نوع قبضه تپانچه ای به کار رفته در انواع 2 حالته (ضامن و تک تیر) و 3 حالته (ضامن، تک تیر و رگبار) موجود میباشد.  نمونه های جدید این سلاح دارای شعله پوشهای مخصوصی میباشند که میتوان یک صدا خفه کن را به راحتی بر روی آنها نصب کرد.  دستگاه نشانه روی آن نیز همانند G-3  در قسمت جلو دارای مگسک و در قسمت عقب دارای روزنه دید چرخشی چهار حالته میباشد.  ظرفیت خشاب استاندارد آن 30 تیر میباشد ولی خشابهای کوتا 15 تیر نیز برای این نوع سلاح ساخته شده اند.  اگرچه همه مدلهای این سلاح  دارای قابلیت نصب صدا خفه کن میباشند، اما در مدل خاصی به نام MP5-SD2 با صدا خفه کن سرخود ساخته شده است که همان گلوله های استاندارد 9 میلیمتری را شلیک میکند

MP5A4

MP5A4

 

قابلیت استفاده از لوازم فرعی شامل دوربین هدف گیری ولیزرپوینت و چراغ را دارد وجهت انجام ماموریت ها مانند شلیک دقیق از داخل اتومبیل طراحی شده است. به دلیل نیروی پس زنی(لگد) ضعیف وبرد بالا با قدرت آتش زیاد جای شات گان را در ماموریت های مشابه گرفته است.

MP5A3

MP5A3

تفاوت این مدل با مدل قبلی در قنداق تاشونده می باشد که انعطاف پذیری آنرا در ماموریت های مختلف به نحو چشم گیری افزایش داده است.

MP5N

MP5N

 

این اسلحه به سفارش تیم کماندوهای ( Seal) نیروی دریایی ایالات متحده طراحی  ,پسوند  N(NAVY)و ساخته شده است و در حقیقت بهترین اسلحه در کلاس خود می باشد.از لوازم جانبی آن میتوان به صدا خفه کن ضد آب اشاره کرد.

MP5SFA2

MP5SFA2

 

پسوند (SF (Single Fire  نشان میدهد که در اهرم ناظم آتش فقط حالت ضامن و نیمه اتوماتیک
(تک تیر) تعبیه شده است. این کارابین(Carabin) فقط برای صادرات به بازارغیر نظامی ایالات متحده در نظر گرفته شده است.

MP5K

این کیت شامل MP5K استاندارد به همراه چمدان مخصوص که توانایی شلیک از داخل چمدان
را به کاربر خود میدهد.چنین ترکیبی برای ماموریت های ویژه ساخته شده است

MP5KA4

MP5KA4

پسوند Kurz  در زبان آلمانی به معنی کوتاه میباشد.طول این اسلحه۳۳۰ میلی متر بوده
و فقط دو کیلو گرم وزن دارد.به سادگی مخفی شده و بهترین انتخاب برای درگیری در مسافت های کوتاه میباشد. تمام مدل های MP5K قابلیت نصب قنداق تاشونده را دارند.

MP5SDA

MP5SDA

صدا خفه کن یکپارچه شده با لوله وطراحی خاص لوله موجب پایین آمدن سرعت گلوله شده
و نیاز به استفاده از مهمات زیر صوت را از میان برداشته است.صدای فوق العاده پایین وهمچنین نور کم در حین شلیک امکان شناسایی فرد شلیک کننده را در حین مامویت به حداقل میرساند.

MP5K-PDW

MP5K-PDW

این اسلحه دفاع شخصی با قنداق تا شونده وقنداق تاشو و قبضه جلوی خشاب و وزن کم جهت استفاده نیروهای ویژه و خدمه هواپیما و هلی کوپترها ساخته شده است. خوشدستی بی نظیر این اسلحه کاربری آن را در مکان های تنگ مانند داخل اتومبیلبه سادگی امکانپذیر می سازد.

نوشته شده در تاریخ شنبه 26 دی 1388    | توسط: فاضل مهدوی    |    | نظرات()