MP7

با ورود به قرن جدید و تغییر شیوه های رزمی در میادین جنگ ، خانواده جدیدی از مسلسل های دستی معرفی شده كه به Personal Defence Weapon یا به اختصار PDW یا سلاح دفاع شخصی معروف هستند. از ویژگی های اصلی این گروه نوظهور می توان به سبكی ، نواخت تیر بالا (برخلاف سایر مسلسل های دستی كنونی كه نواخت تیری بین 550 تا 650 تیر در دقیقه دارند) ، سرعت دهانه بیشتر و ضریب كشندگی قابل قبول اشاره كرد.

كارخانه هكلر و كخ ، به عنوان یكی از پیشگامان طراحی و ساخت سلاح های كارآمد ، دست به طراحی و ساخت مسلسل دستی مدرن MP-7 زده تا با دستی پر ، وارد قرن 21 شود. به جرآت می توان گفت كه تاكنون ، در ساخت هیچ سلاحی همانند MP-7 به وفور از پلاستیك استفاده نشده است. نوع پلاستیكی كه در ساخت قبضه و روپوش لوله این اسلحه به كار رفته ، از ضریب مقاومت بالایی در برابر ضربه و حرارت برخوردار است. اسكلت اصلی این سلاح ، از فولاد ساخته شده و برای افزایش استحكام و كاهش هرچه بیشتر وزن سلاح ، ساختمان آن به شكل نردبانی طراحی شده است. خشاب سلاح همانند مسلسل یوزی ، در داخل قبضه جای می گیرد. دستگیره كمكی جلو كه آن هم از جنش پلاستیك است ، به راحتی تا شده و در زیر روپوش لوله جای می گیرد. قنداق سلاح از نوع كشویی بوده و از جنس آلومینیم تزریقی ساخته شده است.

مكانیزم گلنگدن این سلاح كه از نوع چرخشی و مشابه سلاح G-36 هكلر و كخ است حداقل در دنیای مسلسل های دستی ، همتایی ندارد. مزیت اصلی این سلاح ، كاهش كورس حركت گلنگدن و حفظ هرچه بهتر تعادل سلاح در هنگام شلیك رگباری است. منحصر بفردترین قسمت این سلاح ، همان كالیبر 4.6 میلیمتری آن است در واقع گلوله های 30 * 4.6 میلیمتری ، منحصرآ برای این سلاح تولید می شوند و هیچ سلاح دیگری با این یافت نمی شود.
بیشتر گلوله های معمولی ، از جنس فلز سرب ساخته شده و با ورق مس روكش می شوند. ولی گلوله های این سلاح كه وزن آنها 1.6 گرم است ، از جنس فولاد ساخته شده و با ورق برنج روكش می شوند. علت بكارگیری فلز فولاد در ساخت گلوله های این سلاح ، افزایش توانایی این گلوله ها در نفوذ در انواع زره سبك است. ظاهرآ این امر با موفقیت همراه بوده است ؛ چراكه گلوله های این سلاح كه پس از شلیك دارای سرعتی معادل 725 متر بر ثانیه هستند ، پس از طی یك فاصله 200 متری ، قادر به سوراخ كردن و نفوذ در یك زره CRISAT (متشكل از 1.6 میلیمتر فلز تیتانیوم و 20 لایه كولار) می باشند.

مسلسل دستی MP-7 را می توان مدرن ترین مسلسل دستی حال حاضر دانست. وزن كم ، سرعت دهانه بالا و نواخت تیر فوق العاده این سلاح ، دست به دست هم داده اند تا آن را به عنوان كارآمدترین مسلسل دستی در میادین جنگ و محیط های بسته و درون شهری بشناسند.

نوشته شده در تاریخ شنبه 26 دی 1388    | توسط: فاضل مهدوی    |    | نظرات()